مرضیه زینلی

وكيل پايه يك دادگستری

09155203659
MZ5203659@gmail.com

کانون وکلای مرکز به‌دنبال رفع ایرادات آزمون وکالت

کانون وکلای مرکز به‌دنبال رفع ایرادات آزمون وکالت

عیسی امینی  :

هیأت‌مدیره کانون وکلای مرکز تصمیمی برای تکمیل‌ظرفیت آزمون سال ۹۶ نداشته است

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت‌وگویی با پايگاه خبري  اختبار ، از تصمیم این کانون برای تدوین «طرح رفع ایرادات آزمون وکالت » خبر داد.

دکتر عیسی امینی که در انتخابات هیأت مدیره دوره سی‌ام کانون وکلای دادگستری مرکز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به ریاست این کانون انتخاب شد، درباره ضرورت تدوین چنین طرحی بیان داشت:

در شیوه کنونی برگزاری آزمون وکالت، نمره‌های داوطلبان هر کانون به‌صورت جداگانه سنجیده می‌شود. بنابراین گاه مشاهده می‌کنیم که داوطلبی در کانون منتخب خود پذیرفته نمی‌شود، اما با توجه به نمره‌ای که کسب کرده است چنانچه در کانون دیگری آزمون می‌داد، پذیرفته می‌شد. این روش، نقش عنصر شانس را  در سرنوشت داوطلبان پررنگ می‌کند.

طرح مورد نظر ما، به دنبال حل این مشکل است؛ بر این اساس همه داوطلبان در یک آزمون شرکت می‌کنند و رتبه آن‌ها در مقایسه با داوطلبان سراسر کشور سنجیده می‌شود. در نهایت داوطلبان با توجه به نمره‌‌ای که کسب کرده‌‌اند و رتبه‌ آن‌ها در میان تمامی داوطلبان، به ترتیب کانون‌های مورد نظر خود را انتخاب کنند.

با این شیوه جلوی برخی آسیب‌های فعلی آزمون گرفته خواهد شد و نقش عامل شانس در انتخاب کانون از میان می‌رود.

مدیر گروه حقوق و تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد تهران مرکز در پاسخ به این پرسش که این طرح در چه مرحله‌ای قرار دارد افزود: این طرح فعلاً در حد پیشنهادی است که در کانون وکلای مرکز مطرح شده و بنا داریم پس از تدوین نهایی، آن را به اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا ارائه کنیم تا در مجمع عمومی اتحادیه به رأی گذاشته شود.

بنابراین اولاً اجرایی شدن این طرح،‌ منوط به تصویب آن در مجمع عمومی اسکودا است و ثانیاً، در آزمون سال جاری، تغییری در شیوه برگزاری و انتخاب کانون نخواهد بود و رویه‌ی سابق مجری است.

امینی در پایان درباره تکمیل ظرفیت آزمون وکالت سال ۹۶ کانون وکلای مرکز اظهار داشت: پس از آزمون سال گذشته، ظرفیت این کانون در یک نوبت به‌طور قانونی افزایش یافت و اسامی ۳۳۰ نفر دیگر نیز به‌عنوان پذیرفته‌شدگان این کانون اعلام شد، به‌این ترتیب در عمل ۳۳۰ نفر بیشتر از ظرفیت اعلام‌شده در آگهی آزمون وکالت را پذیرش کردیم. باتوجه به این امر، هیأت مدیره تاکنون تصمیمی درخصوص انجام تکمیل ظرفیت برای آزمون سال ۹۶ نداشته است.

دسته ها: اخبار حقوقی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
برچسب‌ها